Yeni nesil oyuncu blogu.

9 Kumalak Oyunu Nasıl Oynanır

0

9 Kumalak oyunu 2 oyuncu arasında ve her oyuncu için 9 küçük bir kuyunun yan yana bulunmakta olduğu ve aynı zamanda her bir oyuncu için 1 tane büyük kuyunun bulunmakta olduğu oyun tahtasında oynanır. Ufak olan kuyulara otağ, büyük olan kuyulara ise kazan denilmektedir.

Dokuz 9 Kumalak Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyuna başlamış olan taraf ilk hamlesini istediği kuyudan gerçekleştirir. Kuyusundaki taşları alır ve ilk taşını diğer taşları aldığı kuyuya bırakarak ellerindeki tüm taşları saat yönünün tam tersinde olan otağlara dağıtır. Ufak bir detay haricinde taş dağıtımı bu kısma kadar anlatılan Türk Mangalası’yla aynıdır. 9 Kumalak oyununda taş dağıtan kişi ne kendi ne de rakibinin kazanına hiçbir zaman asla taş bırakmaz. Kazanlar yalnız kurallar hududunda kazanılan taşların biriktirilmesi gayesi iledir. Eğer ki hamle yapılan kuyuda sadece bir taş varsa Türk Mangalası oyununda olduğu gibi aynı taş bir sonraki kuyuya bırakılır.

9 Dokuz Kumalak oyunu’ta rakipten taş alabilmek için direktman tek bir kural vardır. Bu kural da aynı şekilde Türk Mangalasında olduğu gibi dağıttığınız taşlarla son taşınızın rakibin kuyusunda bulunan taş sayısını tek değil çift sayı yapması ile meydana gelir. Taşlar dağıtıldığında eldeki son rakip otağlarından birine denk gelir ve bu kuyuda bulunan taş sayısı çift bir sayı olursa o otağdaki taşları kazanıp kazanınıza koyarsınız. Oyun içerisinde tuzduk ve tuz adında bir kural bulunmaktadır. Bu, piyasada bulunan bazı çeşit mangala takımları içerisinde bulunan kale kuralı ile genel olarak aynıdır.

9 Dokuz Kumalak oyunu karşılığı bulunan tuzduk kuralında, oyun sırasında taşlar dağıtıldığında eldeki son taş rakibin otağına denk gelir ve aynı zamanda oradaki taş adedini 3’e tamamlamış bulunursa oraya “tuzduk” kurmuş bulunursunuz. Tuzduk kurulmuş olan kuyu o dakikadan sonra tuzduğun sahibine aittir. Fakat tuzduk kurmuş olmak için birtakım kurallar vardır. Eğer ki rakip, sizden daha önce tuzduk kurmuş bulunuyorsa sizin onun tuzduk kurmuş olduğu otağ numarası ile aynı otağa tuzduk kurma şansınız yoktur. Yani rakip, size ait olan 3 numaralı otağa tuzduk kurmuş bulunuyorsa siz rakibin 3 numaralı kuyusuna tuzduk kuramazsınız.

Daha fazla oyun incelemeleri için göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

test