Yeni nesil oyuncu blogu.

Şuanda Nvidia RTX 3080 Satın Almayın!

0

GPU fiyatlarındaki düşüşlere kör olmayın, MSRP’deki bile bir RTX 3080 satın almak bir hatadır

Bazı grafik kartlarının piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez MSRP’lerinin altına düşmesi kesinlikle iyi bir haber. Bir kripto para birimi çöküşünün mükemmel fırtınası ve doğal ömrünün sonuna yaklaşan mevcut nesil, Nvidia’nın Ampere ve AMD’nin RDNA 2 GPU’larına olan açlığın azaldığı anlamına geliyor. Çoğumuzun iki yıldır beklediği şey nihayet meyvelerini veriyor, ancak bu, grafik kartınızı yükseltmenin en iyi zamanının şimdi olduğu anlamına gelmiyor.

Kardeş sitemiz Tom’s Hardware, bir süredir grafik kartı fiyatlarını takip ediyor ve son rakamlar çok daha cazip fiyatlarla çok sayıda kartı gösteriyor. Resmi MSRP’lerin altında olan birkaç tane bile var, ancak en pahalı teklifler olma eğiliminde olduğu için hangi kartların olduğunu söylüyor.

Örneğin GeForce RTX 3090 Ti’yi alabilirsiniz.1.800 dolar civarında 2.000$’lık MSRP’den 200$ daha az olan bazı perakendecilerde. RTX 3080 Ti için benzer bir hikaye, AMD Radeon RX 6950 XT ve RX 6900 XT hepsi orijinal liste fiyatlarının altına düştü.

Nvidia RTX 3080 ve RTX 3090

Bu neslin en sevdiğimiz GPU’su Nvidia GeForce RTX 3080 ile, azalmaların daha az etkili olduğu ürün yığınlarına doğru ilerlerken.(yeni sekmede açılır), hala MSRP’sinin yaklaşık %10 üzerinde 770-800 dolar civarında oturuyor(yeni sekmede açılır). Sıradaki seçimimiz AMD Radeon RX 6800 XT, aynı paraya alınabilir.

Bu, soruyu akla getiriyor, hangi noktada tetiği çekip bu çok aranan kartlardan birini alıyorsunuz? Pekala, bu düşünceyi bir saniye bekletin, çünkü daha pahalı kartların daha büyük fiyat düşüşleri görmesinin bir nedeni var ve bu, grubun seçimini de etkileyecek – yeni nesil kartlar çok yakında.

RTX 3060 Ti’nin 2023’e kadar değiştirilmesi beklenmiyor.

İki yıldır GPU fiyatlarının normale dönmesini bekliyor olabiliriz, ancak o zaman kırmızı ve yeşil takımların oturup parmaklarını oynattığı söylenemez. Hem Nvidia’nın Ada Lovelace’i hem de AMD’nin RDNA 3’ü yıl bitmeden önce piyasaya sürülecek – potansiyel olarak Eylül ayı gibi – ve her ikisi de mevcut nesilde büyük gelişmeler vaat ediyor.

ekran-kartı
ekran-kartı

Burada derin bir söylenti bölgesindeyiz, ancak sızıntı yapanlar RTX 4090’ın 4K’da 3090’ın 2 katına kadar performans sunacağını öne sürdü. Her GPU ile nesilden nesile 2 kat olmayacak, ancak tüm ürün yığınında iyi bir performans artışı görmeyi bekliyoruz. Bu, RTX 4080 eşdeğerinin sadece, diyelim ki RTX 3080’den %50 daha iyi olduğu anlamına gelse bile, bu, yenisinin potansiyel olarak piyasaya sürülmesinden yalnızca üç ay sonra, mevcut nesil karta 700 $ düşmesini hala şüpheli hale getiriyor.

TSMC ve Üretim Performans Neler?

TSMC’nin üretim hatlarındaki yüksek talepler nedeniyle fiyat artışına izin verse bile, önerilen performans artışı hala yeni nesil tarakları beklemeye değer kılıyor. En azından, raflarda hala çok sayıda kart varsa, mevcut nesil kartların fiyatlarının düşmeye devam edeceğini görmelisiniz, bu yüzden beklemek de sizi ısırmayacak.

Tam olarak bu nesilde olduğu gibi, ilk önce yüksek kaliteli kartların piyasaya sürülmesini bekliyoruz, bu da şu anda bunları önermeyi zorlaştırıyor. RTX 3060 Ti ve daha düşük modellerin beğenilerinin 2023’e kadar değiştirilmesi beklenmiyor, bu nedenle bunlar MSRP’lerine yaklaştıkça göz atmaya değer kartlar. Şu anda olmasına rağmen, RTX 3060 Tis(yeni sekmede açılır)hala 400$’lık lansman fiyatından 100$’a satıyorlar, bu yüzden burada aceleye gerek yok.

Elbette olabilecek bir şey, Nvidia ve AMD’nin yeni nesil kartların piyasaya sürülmesini geciktirerek potansiyel bir grafik kartı bolluğuna yanıt verebilmesidir. Bu gerçekleşse bile, her ikisinin de ne kadar beklemek isteyeceğinin bir sınırı vardır, bu da herhangi bir gecikmenin özellikle uzun sürmeyebileceği anlamına gelir. Belki de silikon üretimine yönelik talepler nedeniyle piyasaya çıkış tarihini başlangıçtan farklı olarak bir ayın sonuna itiyoruz.

Elbette tüm bunlar için bir uyarı var ve o da şu anda yeni bir grafik kartına ihtiyacınız varsa – örneğin sizinki aniden ölürse – bu sizi yükseltmeyi hayal ettiğinizden çok farklı bir yere koyar. Durum buysa, mevcut mahsulün en iyisini almak için bir dava açabilirsiniz. Her ne kadar sonbahara girerken bu biraz gergin zamanlar yaratacak ve yeni nesil kartların kriterleri ortaya çıkmaya başlayacak.

Sonunda MSRP’lerinde GPU’ları görmemiz harika, ancak MSRP’ye yakın veya hatta daha düşük bir seviyede mevcut oldukları gerçeğiyle körlenmemek önemlidir. Buraya gelmek o kadar uzun sürdü ki, yeni nesil hemen köşede. Mümkünse, bu nedenle, yükseltme manzaralarınız GPU yığınının tepesine doğru yönlendiriliyorsa, şimdilik beklemeye değer. Ancak amacınız yığının aşağısındaysa, işler iyi görünüyor çünkü bir süre daha değiştirilmeyecekler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

test