Yeni nesil oyuncu blogu.

Valve, Steam Deck’in SSD değişikliğinin performansı yalnızca ‘son derece nadir durumlarda’ etkilediğini söylüyor

0

Steam Deck tasarımcısı Lawrence Yang, elde taşınabilir oyun PC’sinin depolama seçeneklerinde yakın zamanda yapılan bir değişikliğin arkasındaki mantığı açıkladı ve Valve’deki ekibin şu anda kullanılan SSD’nin “iki model arasında performans üzerinde hiçbir etkisi olmadığına karar verdiğini” söyledi.

DonanımLuxx(yeni sekmede açılır)Steam Deck’in 256 GB ve 512 GB sürümlerinin artık iki şeritli veya dört şeritli bir PCIe SSD ile gönderilebileceğini gün ışığına çıkardı.(yeni sekmede açılır), Mayıs sonunda yapılan bir özellik değişikliği. Farkın son kullanıcı için ne anlama geleceğini sormak için Yang’a ulaştık. Valve’ın tasarım ekibine göre, “son derece nadir durumlar” dışında iki sürücü arasında hiçbir fark yok.

Orijinal Steam Deck spesifikasyonu, cihazın hem 256GB hem de 512GB sürümleri için bir PCIe Gen3 x4 SSD belirtir, ancak bu SKU’lar artık PCIe Gen 3 x4 veya PCIe Gen 3 x2 sürücülerle listelenmiştir. Bazı modellerin bir tür sürücü ile, bazılarının ise teorik olarak daha yavaş SSD ile gönderileceğini belirtir.

Valve’in değişikliğin gerekçesini anlamak kolaydır; büyük ölçüde tedarik zincirini güvenceye almak ve geniş ön sipariş listesinin mümkün olduğunca çabuk tamamlanmasını sağlamak için üretim yeteneklerini artırmakla ilgilidir.

Valve kısa süre önce “her hafta Steam Deck sayısının iki katından fazlasını göndereceğini” duyurdu.(yeni sekmede açılır)ve kendisine başka bir SSD seçeneği sunmak, böyle bir başarıyı başarabilmesinin bir nedenidir.

Yang, “Birçok Steam Deck bileşeni, gelişmiş yedeklilik ve üretim kapasitesi için birden fazla tedarikçiden geliyor” diyor. “SSD tedarikçilerimizden biri PCIe Gen 3 x4 NVMe SSD’ler sağlarken, bir diğeri x2 (2 şeritli) SSD sağlıyor.

“Ekibimiz her iki bileşeni de kapsamlı bir şekilde test etti ve iki model arasında performans üzerinde hiçbir etkisi olmadığını belirledi.”
Mevcut Güverte teknik özellikleri, Valve’in testinde oyun performansı üzerinde bir performans etkisi görmediğini belirtiyor , ancak daha genel sistem performansı üzerinde bir etkisi olup olmayacağını bilmek istiyorduk.

Bir x2 SSD’nin, bir x4 SSD’nin potansiyel bant genişliğinin yarısına sahip olduğu ve bu sürücülerin de genellikle daha düşük en yüksek sıralı okuma/yazma hızlarına sahip olduğu göz önüne alındığında, aralarında bir tür performans deltası olacağını beklemek mantıklıdır. Ancak bu sayılar sadece teoriktir, çünkü gerçek dünya sistem performansı Steam Deck gibi tam bir sistemde birçok farklı faktör tarafından darboğaz yapabilir.

Güvertedeki oyunların gerçek yükleme sürelerinden bazıları ve SteamOS işletim sistemi, inceleme örneğimizdeki x4 SSD ile bile zaman zaman oldukça yavaş olabilir.

Yang, SSD’deki anahtarın dosya aktarım hızlarını etkileyebileceği bazı uç durumlar olduğunu, ancak hangi sürücü kurulu olursa olsun tüm sistem performansının aynı kaldığını söylüyor.

Yang, “SSD performansı şu anda PCIe bant genişliği ile ilgili olmayan faktörler tarafından kontrol ediliyor” diyor. “Son derece nadir durumlarda, okuma/yazma hız sınırlarındaki farklılıklar dosya aktarım hızlarını minimum düzeyde etkileyebilir, ancak işletim sistemi performansı, yükleme süreleri, oyun performansı ve oyun tepkisi x2 ve x4 sürücüler arasında aynıdır.”
Bu oldukça güven verici geliyor ve Valve’ın son kullanıcının farkı fark etmeyeceğinden emin olmak için oldukça kapsamlı testler yapacağını ummalısınız. İki Steam Güvertesi ile farklı sürücüleri yan yana test etme imkanımız olmasa da, şimdilik bunun için Valve’ın sözünü almamız gerekecek.

Steam Destesi ile olan deneyimlerime bakıldığında, teorik olarak daha hızlı x4 diskin performansını başka şeylerin zaten tıkadığının mantıklı olduğunu söyleyebilirim, bu yüzden kişisel olarak Valve’in buradaki analizine güvenmeye meyilliyim.

Yine de, silikon piyangosunu kaybettiğimi ve daha yavaş SSD’li yeni bir Steam Deck aldığımı, gerçek kullanımda bir fark fark etsem de görmesem de mutlu olmazdım. Benimle aynıysanız: belki sadece bakma.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

test